Tarih, Güneş ve Volga… Volgograd

vog6

Rusya denilince aklımıza her zaman soğuk kış ve gri bir gökyüzü gelmez mi? Yaz mevsiminde Volgograd bize bunların tam tersini yaşatır…  Uzun geçen soğuklar ve kış mevsiminden sonra Volgograd yaz aylarında tam anlamıyla büyük, sıcak bir tatil merkezidir. Sokaklar insanlarla dolar taşar, Avrupa’nın en uzun nehri olan Volga Nehri kıyısında plajlarda partiler eksik olmaz ve 40 derece sıcakta Volga nehrinin serin sularının tadını çıkartmak bir başka güzeldir.

Volgograd Neredir?

Rusya Federasyonu’nun Avrupa bölümünün güneyinde bulunan Volgograd, Volga nehrinin genişlediği bir coğrafyada nehrin ana olarak batı yakasında kurulmuş bir şehirdir. Aynı zamanda Volgograd aynı isimli oblastın (bölge) da başkentidir. Volgograd Rusça’da “Volga Şehri” anlamına gelir.

 vog5

Nüfusu yaklaşık olarak 1 milyon olan Volgograd’ın tarihi Tatarlara kadar uzanır. Volgograd ayrıca İkinci Dünya Savaşında Alman 6. Ordusunun doğuda durdurulduğu şehir olarak tarihe geçmiştir. Alman ordusu, Barbarossa harekatında kuzeyden güneye Leningrad, Moskova ve Stalingrad (Volgograd) hattında ilerlemiş ve Stalingrad’ı kuşatmıştır. Bu kuşatma ve şehir savaşı sonunda Alman 6. Ordusu bozguna uğramış ve Almanlar geri çekilmeye başlamıştır. Bu savaşın ardından Volgograd tekrar inşa edilmiş ve günümüzdeki halini almıştır.

Nasıl Gidilir?

Volgograd’a Moskova’dan Aeroflot havayollarının günde üç defa gidiş dönüş seferi vardır. Bu seferler Moskova Sheremetyevo (SVO) havaalanından gerçekleşmektedir. Bu seferler sabah erken, öğleden sonra ve gece seferleridir. Bununla beraber özel havayollarının da Moskova’dan Volgograd’a seferleri vardır. Ayrıca yaz aylarında Antalya’dan Volgograd’a direkt uçuşlar da bulunmaktadır.

 

Volgograd Azak denizinin kuzeydoğusunda yer alıyor

Volgograd Azak denizinin kuzeydoğusunda yer alıyor

Hava Durumu

Volgograd’ın havası kışın oldukça soğuktur. Ancak kış aylarında da az yağış aldığından dolayı kuru bir soğuk vardır. Soğuk hava yüzünden yağan karın oluşturduğu tabaka uzun süre yerden kalkmaz. Volgograd’da geçiş mevsimleri çok hissedilmez. Uzun geçen bir kışın ardından çok sıcak bir yaz sizleri beklemektedir.

Nerede Kalınır?

Volgograd şehir merkezinde Volgograd ve Intourist olmak üzere iki büyük otel vardır. Bu oteller konum olarak çok merkezidir. Bu oteller oldukça büyük ve konforlu otellerdir. Bu otellerin dışında birçok küçük otel de bulunmaktadır.

Nerede Yenir?  

Volgograd otelin altında Moilere Restoran, Grand Cafe, Grand Pizza, Sushi House keyifli cafe ve restoranlardır.Volga nehri yakınında Fasol Restoran vardır. Bunların dışında Bulvar cafe, Yakotoria Sushi House, Steak house, Guliyay Pole, Tokyo sushi house yemek yenilebilecek güzel restoranlardır. Limanın içerisinde eğlenmek için, Velvet Pub, Miska Bar güzel mekanlardır. Ayrıca Club Amsterdam da başarılı bir klüptür. Tüm dünya mutfağının yanında özellikle Rusların Şaşlık Kebabı adını verdikleri bizim şiş kebaba benzeyen oldukça lezzetli kebapları da mevcuttur.

vog2

Gezilecek Yerler

Volgograd’da dünyanın en büyük heykellerinden bir tanesi Mamayev Tepesinde bulunmaktdaır. Bu tepede ayrıca ikinci dünya savaşına ilişkin anıtlar da bulunmaktadır. Ayrıca Volga Nehrinin kıyısında 2.Dünya Savaşı müzesi ve bu müzenin hemen yanında bulunan ve ve savaşta bombalanmış ve bu şekilde muhafaza adilmiş bir değirmen de bulunmaktadır.

Volgograd’ın diğer bir önemli özelliği ise Volga Nehri’dir. Özellikle yaz aylarında Volga çevresi gerçekten görülmesi gereken bir yerdir. Nehirin doğu yakasında plajlar ve rekrasyon alanları mevcuttur. Nehirde teknelerle gezilip, nehrin ortasındaki adalarda yüzme molası verilebilir.

Don ve Volga Nehrini birbirine bağlayan kanal Volgograd’ın Krasnoarmiskiy bölgesindedir. Çevresinde rekrasyon alanları bulunmaktadır. Volgograd şehir merkezinde oldukça eski tren garı da gezilebilecek noktalardandır. Ayrıca Volgograd 2018 yılındaki Dünya Kupası’nın ev sahibi şehirlerinden bir tanesidir.  Bu buram buram tarih kokan ve özellikle yaz aylarında oldukça keyifli zaman geçirilebilecek şehri görmenizi tavsiye ederim..

Cihat Erce İŞBAŞAR

Reklamlar

One thought on “Tarih, Güneş ve Volga… Volgograd

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s