Avrupa’nın Konsantre Şehri… Lüksemburg

fotoraf1  Belçika, Fransa ve Almanya’nın tam arasında kalan ve toplam nüfusu yaklaşık 500.000 olan Lüksemburg’un başkenti Lüksemburg’dan bahsediyorum…

Bankacılık ve hizmet sektörünün çok geliştiği, Avrupa Birliği komisyonlarının bulunduğu, yeşil rengin hakim olduğu Lüksemburg… İki katlı büyülü şehir Lüksemburg…

Fransızca, Almanca ve İngilizce’nin birçok kişi tarafından konuşulduğu, kültürlerin bir karışımı olan ve kişi başına gelirin yaklaşık 80.000 Euro olduğu bu Avrupa’nın küçük ülkesinin başkentinin büyüsü sizi şehre geldiğiniz andan itibaren içine alıyor.

Lüksemburg haritası

Lüksemburg haritası

Nasıl gidilir?

Lüksemburg’a ana ulaşım kanalları Paris’ten hızlı tren, Brüksel’den normal trenle yada birçok şehirden uçaktır. Ülkenin ulusal havayolu şirketi Lux-Air yaz aylarında Antalya’ya da uçuşlar düzenlemektedir. Ancak bu dönem harici Türkiye’den direkt uçuş bulunmamaktadır.

Ayrıca ülkenin coğrafi konumu Avrupa’nın ortasında olduğu için ülkeye ulaşım oldukça kolaydır.

Nerede Kalınır?

Lüksemburg’da her bütçeye göre konaklama seçeneği mevcuttur. İyi olanaklar sağlayan büyük oteller ile birlikte daha düşük bütçeli oteller bulunmaktadır.

Ne yapılır?

Lüksemburg, şehrinin belki de en önemli özelliği iki katlı bir şehir olmasıdır. Lüksemburg’da bulunan vadinin üzerinde ve altında iki farklı yerleşim bulunmaktadır. Şehrin merkezi Hamilus adı verilen noktadır. Bu noktada İstiklal Caddesinin benzeri ancak çok daha kısası olan ana cadde, ülkenin ikinci dünya savaşında başında bulunan Düşes Chorlette heykeli, ülkenin sembollerinden Altın Kız Heykeli, dükalıkla yönetilen Lüksemburg’un dükünün sarayı ve ülkenin meclisi bulunmaktadır. Ayrıca şehrin merkezinde kaliteli Fransız restoranları, birçok kafe de bulunmaktadır.

Şehir merkezinden asansörle vadinin altı olan Grund’a inilebilir. Grund’da bulunan Alzette çayının çevresindeki cafelerde özellikle hafta sonları bir çok kişi görebilirsiniz.fotoraf2

Hamilus, Gar arasında Avrupa’nın en eski vidayüklerinden Adolphe Viyadüğü bulunmaktadır. Viyadüğün üzeri arka planda Altın Kız Heykeli ve Notre Dome Katedralinin olduğu fotoğraf çekimi için idealdir. Viyadüğün diğer tarafında ise Lüksemburg merkez bankasının görkemli binası bulunmaktadır. Viyadükten gar’a giden yol üzerinde Arbad binası hemen dikkatinizi çekecektir. Biraz ilerideki Paris meydanında ise küçük cafeler bulunmaktadır.

Lüksemburg Garı oldukça güzel bir mimariye sahiptir. Bu gardan Paris, Brüksel, Amsterdam, Trier ve Strasburg gibi birçok noktaya trenle ulaşabilirsiniz. Lüksemburg Fransız kenti olan Metz’e, Alman kenti olan Trier’e birer saat uzaklıktadır. Bu sayede sabah kahvaltınızı Lüksemburg’da, öğlen yemeğinizi Fransa’da, akşam yemeğinizi de Almanya’da yiyebilirsiniz.

Lüksemburg garının hemen yakınında Hollerich caddesi bulunmaktadır. Bu caddede bulunan clublar özellikle haftasonları oldukça doludur.

Sözün özüne gelince.. Eğer yolunuz Hollanda, Belçika, Fransa veya Almanya’ya düşerse, Lüksemburg’a da bir uğrayın. Pişman olmayacaksınız.

Reklamlar

One thought on “Avrupa’nın Konsantre Şehri… Lüksemburg

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s