Paris…

Kimini göre aşıkların, kimine göre yalnızların, kimine göre sanatın kimine göre tarihin kenti…

Paris’e gidip de etkilenmemek çok da olası değildir herhalde… Paris’te ne yapılacağına gelince…

Paris’teki ünlü Louvre Müzesi, Paris’te görülmesi gereken önemli yerlerin listesinde ön sıralardadır. Louvre müzesi görkemli yapısı ve sonradan eklenen cam piramidi ile sizleri ilk gördüğünüz anda etkiler… Müzenin önünde hemen hemen her sezon olan kuyruğu gördüğünüzde müzenin ne kadar popüler olduğunu daha iyi anlarsınız. Yedi bölümden meydana gelen bu müzeyi iki günde bile gezmek zordur. Bu nedenle kısa süreliğine Paris’e gelen turistlerin büyük bir bölümü Mona-Lisa’nın da bulunduğu çoğunlukla İtalyan ressamların eserlerinin bulunduğu bölümü gezmektedir.

paris_1

Arkada solda Notre Dame Katedrali görülüyor..

Paris’teki diğer önemli nokta Sen Nehrinde (La Seine) üzerindeki adada bulunan Notre-Dame Katedralidir. Fransız Gotik mimarisinde inşaa edilen ve Paris Başpiskoposluğuna ev sahipliği yapan bu görkemli yapı turistlerin çok ilgisini çekmektedir. Önemli edebiyat eserlerinden Notre Dame’ın kamburu da bu katedraldeki zangoç ve onun büyük aşkını konu almaktadır. Bu katedrali görmeden Paris’ten ayrılmak gezinizi yarım bırakacaktır.

Notre-Dame Katedralinin güneyinde Sorbonne Üniversitesi kampüsünün hemen yanında Sen Michel (Saint-Michel) ve Sen-Germen (Saint-Germain) cafeleri de Paris’in olmazsa olmazlarıdır. Bu bölgedeki çok sayıda büyüklü küçüklü cafede özellikle güneşli günlerin tadını çıkartmak Paris’i daha da keyifli hale getirecektir.

paris_3

Sacré-Cœur Bazilikası

Paris denilince diğer çok önemli bir nokta Sacre-Coeur Bazilikasıdır. Dışarıdan oldukça görkemli olan bu katedralin içerisi de etkileyicidir. Ancak dikkat edilmesi gereken bir nokta bu katedralin içerisinde fotoğraf çekimi yapmanın yasak olmasıdır. Sacre-Coeur’dan çıktıktan sonra çok yakın bir noktada bulunan sokak ressamlarının resimlerini sergilediği Mare-Monte meydanına da gitmenizi şiddetle öneririm. Bu meydanın çevresindeki cafelerde kahvenizi yudumlarken ressamların yaptıkları resimleri seyretmek oldukça keyiflidir.

Paris’in önemli başka bir güzellik ise Sen Nehri’nin yanından yürüyerek Paris’in ünlü bahçelerin yanından geçmek, tarihte çok önemli yere sahip Concorde Meydanına ulaşmak ve modanın kalbinin attığı Champs-Elysees bulvarından yürüyerek Zafer Takı’na ulaşmaktır. Bu yürüyüş de Paris’i daha iyi anlamanızı sağlayacaktır.OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Paris’in birçok kişiye göre en önemli simgesi Eyfel Kulesidir. 300 metreden yüksek olan Eyfel Kulesi Paris’e gelen turistlerin çok büyük bölümünün çıkmayı istediği ve bu nedenle önünde uzun kuyrukların oluştuğu bir yapıdır.

Paris’in diğer yüksek binası ise Montparnasse Binasıdır. Cafeleri ile ünlü Montparnasse Semtinde bulunan Montparnesse Binası Paris’in tek gökdelenidir. 210 metre olan bu binanın en üst katında 360 derece seyir terası ve cafe bulunmaktadır. Bu gökdelen en önemli özelliği ise Paris’i 200 metre yüksekten Eyfel Kulesi ile izleyebilme keyfini sunmasıdır.

Dünyanın en güzel şehirlerinden biri olan Paris’te Louvre dışında yüzlerce müze vardır. Dorsay, Rodin, Büyük Saray, Küçük Saray bunlardan yalnızca bazılarıdır. Paris’e gitmeden önce mutlaka müze rehberine bakmak gerekir. Ayrıca iki günlük üç günlük ve beş günlük sınırsız müze giriş kartlarından almanız da hem maliyeti düşürecek hem de müzelerin önündeki uzun kuyruklarda beklememenizi sağlayacaktır.

Versay Sarayı (Versailles) da görülmesi gereken yerlerdendir. Ancak bu sarayın şehrin dışında olmasından dolayı gitmeden önce mutlaka açık olup olmadığını öğreniniz.

3821851782_07cf4f3474

Paris’in içinden geçen Sen Nehri’nde bot turları yapılmaktadır. Özellikle akşam saatlerinde yapılan yemekli turlara turistlerin ilgisi yoğundur.

Paris’in turistleri gezdiği bölgelerinin dışında Yeni Paris (Neuilly Paris) bölgesi ise sizi Paris’in o zamana kadar gezdiğiniz büyüsünden çıkartıp, iş merkezlerinin modern binaların arasında bırakacaktır. Bu tezatı görmek isterseniz Paris gezinizde bir yarım günü de Yeni Paris’e ayırabilirsiniz.

Paris’te diğer önemli bir turist durağı da Euro-Disney’dir. İki parktan oluşan bu kampüs sizi çocukluğunuza geri götürecek aynı zamanda çok sayıda roller coaster ile size yüksek adrenalini yaşatacaktır. Özellikle bir haftalık Paris gezilerinde mutlaka gidilmesi gereken bir yerdir.

Paris’te sizin için önemli ulaşım aracı metro olacaktır. Paris’teki metro ağı oldukça yaygındır. Metro vagonlarında her an bir sokak müzisyeni ile karşılaşmanız mümkündür. Metro ulaşımını çok kullanacağınız için Paris’e geldiğinizde metro ağlarının bulunduğu bir harita satın almanız işinizi oldukça kısaltacaktır.

Paris kısa bir gezi yazısı ile anlatılamayacak kadar büyülü bir şehir. Ancak keyifli bir Paris gezisine gitmeden bu yazıyı okumanız size yardımcı olacaktır…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s