Lüksemburg 2

Lüksemburg Gezi Rehberi

Genel olarak Lüksemburg konusunda sorular geldiği ve Lüksemburg konusunda Türkçe çok kaynak olmadığı için ilk yazdığımdan daha geniş bir Lüksemburg Rehberi yazmanın daha uygun olacağını düşündüm. Bu rehberde ilk rehbere bulunan bilgilere yer verip tekrara düşmemeye çalışarak daha geniş bir gezi rehberi vermeye çalışacağım.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Lüksemburg’a Nasıl Gidilir?

Lüksemburg’un havayolu şirketinin adı Lux-Air’dır. Ancak yaz aylarında Antalya’ya yaptıkları uçuşların haricinde ülkemize direkt uçuşları bulunmamaktadır. Bununla beraber Türk Hava Yolları’nın da Lüksemburg’a direkt uçuşu bulunmamaktadır. Ülkemizden Lufthansa ile Münih aktarmalı olarak yada Avusturya Havayolları yada Alitalia ile aktarmalı olarak Lüksemburg’a ulaşabilirsiniz. Bununla beraber Türk Hava Yolları ya da Pegasus ile Brüksel’e uçup Brüksel’den 3 saatlik tren yolculuğu ile Lüksemburg’a ulaşabilirsiniz.

Ayrıca özellikle ucuz uçuşlar için kullanılan Almanya Frankfurt’da bulunan Hahn havaalanından da Lüksemburg’a shuttle otobüsleri ile ulaşabilirsiniz. Flibco firmasına ait otobüsler ile Lüksemburg garına Hahn Havaalanından ulaşabilirsiniz. Flibco şirketinin internet sitesi http://www.flibco.com/’ dur. Özellikle biletleri uçuştan önce internet sitesinden alırsanız, çok uygun rakamlara shuttle bileti bulabilirsiniz. Hahn havaalanına ise Avrupa’nın birçok noktasından Ryan Air gibi ucuz uçuşlar ile ulaşabilirsiniz. Bu uçuşlar için biletinizi de önceden almanızı tavsiye ederim.

Avrupa’dan Lüksemburg’a tren ya da otobüs ile de rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Avrupa’nın birçok kentinden Lüksemburg’a tren seferleri bulunmaktadır. Tren seferlerini öğrenmek için Lüksemburg’un ulusal tren şirketi CFL’yi incelemenizi öneririm. CFL’nin internet sitesi http://www.cfl.lu’ dur.

Lüksemburg’da Havaalanından Şehir Merkezine Nasıl Ulaşılır?

Lüksemburg’da havaalanından şehir merkezine ulaşmanın en kolay yolu otobüstür. 9 ve 16 numaralı otobüslerle şehir merkezi olan Hamilus Meydanına ve tren garına ulaşabilirsiniz.

Lüksemburg’da Şehir içi Ulaşım Nasıldır?

Lüksemburg’un şehir merkezini yürüyerek gezebilirsiniz. Eğer bisiklete binmeyi seviyorsanız bisiklet kirama noktaları da bulunmaktadır.

Lüksemburg küçük bir şehir olsa da taşıt aracı kullanmanız gerekebilir. Lüksemburg’da şehir içi ulaşım büyük ölçüde otobüsler ile sağlanmaktadır. Otobüs bileti 1,5 Euro’dur. Ayrıca çoklu biletleri gardan temin edebilirsiniz. Biletinizi otobüse bindikten sonra aktif hale getirmeniz gerekmektedir. 10’luk bilet ücreti 12 Euro’dur. Ayrıca günlük biletler de bulunmaktadır. Günlük biletlerin ücreti ise 4 Euro’dur. Lüksemburg toplu taşıma ile en önemli nokta dakikliktir. Trafiğin yoğun olduğu zamanlarda bile zamanlamaları oldukça iyidir.

Eğer Lüksemburg’a araba ile gittiyseniz otobüs şeritlerine dikkat etmenizi tavsiye ederim.

Lüksemburg’da Nerede Kalınır?

Lüksemburg’da konaklama için oldukça fazla seçenek mevcuttur. Otel seçiminiz bütçeniz ile ilgili olsa da konum açısında Hamilus’a ya da gara yakın bir otelde kalmanızı öneririm. Hamilus’a yakın bir noktada kalırsanız. Şehrin birçok noktasına yürüyerek gidebilirsiniz. Gara yakın bir noktada kalırsanız gara yakın olmanız nedeni ile çevre gezileri için trenlere çok daha kolay ulaşabilirsiniz. Diğer birçok Avrupa kentinde olduğu gibi gar bölgesi akşamları çok keyifli olmasa da herhangi bir sorunla karşılaşacağınızı zannetmiyorum. Ayrıca gar çevresinden Hamilus’a yürüyerek de ulaşabilirsiniz.

Grunda İniş

Grunda İniş

Lüksemburg’a Ne Zaman Gidilir?

Lüksemburg’un Ulusal Günü olan 23 Haziran ve önceki günü Lüksemburg’da oldukça görkemli kutlamalar ve eğlenceler yapılmaktadır. Bu tarihte Lüksemburg’da olmak oldukça keyiflidir. Lüksemburg’u gezmek için bana göre en uygun mevsim yazdır. Yağış oranının göreceli olarak düşük olduğu yaz aylarında Lüksemburg’u rahat rahat gezebilirsiniz.

Lüksemburg’da Ne Yenir?

Lüksemburg’da özellikle Hamilus çevresinde ve Paris meydanında birçok farklı restoran bulabilirsiniz. Fransız, İtalyan, Çin, Japon ve Meksika yemeklerini bulabileceğiniz bu restoranlarla birlikte maliyeti düşürebilmek için Mc Donald’s restoranlarına Hamilus meydanında ve Gar Caddesinde ulaşabilirsiniz.

Lüksemburg’da Ne Yapılır?

Lüksemburg oldukça küçük bir şehir olmakla beraber gezilecek birçok yer vardır.

Hamilus: Şehrin merkezi olarak Hamilus Meydanı değerlendirilebilir. Otobüslerin merkez istasyonu olarak Hamilus düşünülebilir. Şehrin en önemli mağazalarının yer aldığı cadde olan Grand Rue bu meydanının yakınında bulunmaktadır.

Altın Kız Heykeli: Hamilus meydanının yakınındaki Notre Dome Katedralinin yanında bulunan Altın Kız Heykeli, savaşta hayatlarını kaybeden Lüksemburg askerleri için yapılmıştır. Altın kız anıtının altında savaşta düşen bir asker ile silah arkadaşının figürü bulunmaktadır.

3_Alt¦-nk¦-z

Notre-Dome Katedrali: Lüksemburg’da bulunan tek katedral olan Notre Dome katedrali Hamilus’a oldukça yakındır. Notre Dome Katolik katedralidir.

Adolphe Köprüsü: Adolphe Köprüsü tasarımı ile Lüksemburg’un simgelerinden bir tanesi olmuştur. Gardan Hamilus’a giderken kullanacağınız Hamilus Köprüsü, Dük Adolphe adına inşa edilmiştir. Köprünün üzerinde fotoğraf çekebilmek için özel alanlar inşa edilmiştir.

Adolphe Köprüsü

Adolphe Köprüsü

Grund: Lüksemburg’un belki de en önemli özelliği iki katlı bir şehir olmasıdır. Şehrin alt kısmı olan Grund’a, Hamilus Meydanı’ndan 10 dakika yürüyerek ulaşılan asansör ile yada vadi kenarlarındaki yollar kullanılarak yürüyerek inilebilir. Grund’da bulunan Alzette çayının çevresinde bulunan cafe ve restoranlar özellikle bahar ve yaz aylarında oldukça yoğundur.

Grund

Grund

Parklar: Lüksemburg parklar açısından oldukça zengin bir şehirdir. Vadide bulunan parkların yanı sıra şehrin merkezinde de büyük parklar bulunmaktadır. Özellikle bahar ve yaz aylarında parklar oldukça keyiflidir.

6_Park

Surlar(Kazamatlar): Unesco mirasında bulunan Lüksemburg’daki tarihi surlara Grund’dan ulaşabilirsiniz. Alzette nehri boyunca yürürseniz surlara ulaşırsınız. Yıllarca askeri amaçla kullanılan surlar şu an turistler için önemli bir noktadır.

Tarih Müzesi: Şehrin merkezinde tarih müzesi bulunmaktadır.

Dükün Sarayı: Şehir merkezinde bulunan Dükün sarayı, dükün şehre geldiğinde ikamet ettiği konutudur.

Büyük Düşes Charlotte Heykeli: Ülkeyi  1919-1964 yılları arasında yöneten Düşes Charlotte için yapılan bronz heykel Hamilus’tan Grunda giderken geçeceğiniz meydanda bulunmaktadır.

Viktor Hugo’nun Evi: Şehrin Limpersberg bölümünde Viktor Hugo’nun bir süre konakladığı ev bulunmaktadır.

Avrupa Birliği Kurumları: Lüksemburg Avrupa Birliği’nin önemli şehirlerinden biridir. Avrupa Birliği kurumlarının bulunduğu Kirchberg platosuna 18 numaralı otobüs ile ulaşabilirsiniz.

Hop on-hop off otobüs: Lüksemburg’da kışın 30 dakikada yazın 20 dakikada bir hareket eden şehri rahatça gezmenizi sağlayan turist otobüsleri bulunmaktadır. Yetişkin ücreti 14 Euro, çocuk ücreti 7 Euro’dur.

Yürüyerek Şehir Turu: Lüksemburg’da yürüyerek şehir gezme turu da mevcuttur. Geniş bilgiye Lüksemburg Turist Ofisinden ve web sitesinden ulaşılabilir. Bu turlar yaklaşık 2 saat sürer ve ücreti 9 Euro’dur.

Merkez Bankası

Merkez Bankası

Eğlence: Lüksemburg’da gece hayatının en yoğun olduğu yerler Hamilus çevresi, Grund, Clausen ve Hollerich caddesidir. Cuma ve cumartesi geceleri saat 03.00’a kadar gece otobüsü bulunmaktadır.

Lüksemburg’da İletişim Nasıl Sağlanır?

Lüksemburg’da hemen aktif hale gelen telefon kartları bulunmaktadır. Bu kartlardan alıp telefonunuzda hemen aktif hale getirebilirsiniz. Telefon kulübeleri ya da gar çevresinde telefon açıp internete girebileceğiniz çeşitli dükkânlar bulunmaktadır.

Lüksemburg Kart:

Lüksemburg kart alırsanız şehir içi ulaşıma ücret ödemezsiniz. Bununla birlikte turistik atraksiyonların olduğu bir harita elde edersiniz. Ayrıca birçok müzeye de ücretsiz girersiniz.

Lüksemburg kartı fiyatları ise tek kişilik günlük 11 Euro, iki günlük 19 Euro, üç günlük 27 Euro’dur. Aile kartları ise 2-5 kişiliktir ve günlük 28 Euro, iki günlük 48 Euro, üç günlük 68 Euro’dur.

Lüksemburg’dan Yakın Çevreye Nasıl Gidilir?

Lüksemburg Avrupa’nın merkezinde bulunmaktadır. Çevresinde birçok büyük şehir bulunmaktadır. Lüksemburg’dan Paris’e hızlı trenle iki saatte, Lüksemburg’dan Brüksel’e trenle üç saatte, Lüksemburg’dan Amsterdam’a trenle Brüksel’de tren değiştirerek altı saatte, Lüksemburg’dan Strassburg’a trenle üç saatte, Lüksemburg’dan Metz’e trenle bir saatte, Lüksemburg’dan Trier’e trenle bir saatte ulaşabilirsiniz.

Foto_8:Schengen

Bununla beraber Lüksemburg ülke sınırları içinde Mozel Nehrinin bir bölümü bulunmaktadır. Mozel kenarında özellikle Remich, Schengen şehirleri oldukça keyiflidir. Bu kentlerle beraber Vianden kentinde oldukça görkemli bir şato vardır. Esch Sur Sure kentinde de görkemli bir kale bulunmaktadır.

9_Vianden

Eğer Avrupa turu yapıyorsanız, Lüksemburg’a kısa bir süreliğine bile olsa uğramanızı tavsiye ederim…

Etiketler: Lüksemburg Gezi Rehberi, Lüksemburg Seyahat Yazısı, Lüksemburg’a nasıl gidilir? Lüksemburg’da nerede kalınır? Lüksemburg’da ne yapılır? Lüksemburg Çevresi

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s